Rady pro začínající majitele kočiček |
Pro koťátko
si dojeďte nejlépe na začátku víkendu. Ideální je dopoledne, abyste měli
možnost se koťátku celý první den plně věnovat. Na cestu pro ně se vybavte především přepravkou na kočky, ideální je plastová. Dobře se s ní manipuluje, je lehká a v dostupných cenových relacích. Na dno přepravky můžete dát vrstvu novin, která dobře tepelně izoluje a na ně prostřete měkkou deku nebo jinou látku. Pokud bude cesta trvat déle než dvě hodiny vybavte se i miskou a vodou (zvlášť v létě) a malým táckem s hrstkou steliva. Některá koťátka jsou velmi neklidná, pokud nemohou vykonat svou potřebu. V zimě je dobré zabalit přepravku do teplé deky, samozřejmě musíme dbát na přístup vzduchu pro koťátko. Hned jak dorazíte domů, posaďte koťátko na jeho WC, pokud z něj hned vyskočí a nic neudělá, nic se neděje, jde jen o to, aby vědělo, kde má záchůdek hledat. Pak nechte koťátko ať se samo rozhodne, co bude dělat, jestli půjde na obhlídku revíru nebo si schrupne. V prvních dnech se pokuste vyloučit zástupy návštěv, které si budou chtít Vaši novou kočičku prohlížet. Potřebuje klid aby se seznámila s novým prostředím a s novou rodinou. Jestli máte již nějakou kočku, dohlédněte na jejich první setkání. Někdy vše proběhne bez nejmenších problémů, většinou však domácí kočka prská a nějaký čas může trvat, než si na vetřelce zvykne. Naučte Vaše děti, že spánek koťátka je posvátný a že jej z něj nemohou neustále vytrhovat. Z kotěte potom vyroste nevrlá, protivná kočka.
Koťátko krmte co nejpestřejší stravou. Nezapomínejte ale, že kočka je šelma a proto hlavní složku její potravy (asi dvě třetiny) tvoří maso. Kočky mohou dostávat všechny druhy masa. Nejčastěji hovězí, pokud je přemražené může být i syrové. Ostatní druhy masa by měly být tepelně upravené jako například drůbež, libové vepřové, telecí, jehněčí skopové, ryby mořské i sladkovodní. Vnitřnosti jako srdce, ledviny, jazyk a podobně. Pozor na játra a slezinu - mají projímavé účinky. ¨ Mléko je potravina která není pro dospělé kočky zvlášť doporučovaná, ale malá koťátka ho ještě potřebují . U nás dáváme koťátkům kondenzované mléko Tatra 9%, neředěné a nebo jen malinko naředěné v poměru 2:1. Většina dospělých koček mléko špatně snáší a proto jim dáváme pouze mléčné výrobky . Existují i speciální mléčné směsi se složením mateřského kočičího mléka. Dají se koupit v chovatelských obchodech, já osobně s nimi však dobré zkušenosti nemám. Z mléčných výrobků dáváme tvarohy, jogurty (bez příchuti), tavené sýry. Pozor aby nebyly příliš slané nebo kořeněné. Vajíčka se mohou dávat tepelně upravená: např. vařená nebo smažená, žloutek může kočka i syrový. Ale nesmíte dávat vajíček mnoho, tak jedno týdně.
Přílohy jsou zdrojem vlákniny. I ty jsou pro
kočku nezbytné, proto k masu přidáváme ve vývaru z masa uvařené ovesné vločky
nebo rýži, těstoviny jsou již méně vhodné.
Vitamíny a stopové prvky jsou nezbytnou
součástí potravy především pro koťata v růstu a březí a kojící kočky. U nás
doplňuji krmnou dávku Biocalem. Dospělá kočka, krmená vyváženou pestrou stravou,
netrpí nedostatkem těchto látek. Konzervy jsou nenáročné na přípravu, stačí je ohřát na pokojovou teplotu a mohou se podávat. Není ovšem dobré krmit kočku výhradně konzervami, vždycky si říkám, co by asi dělalo moje zažívání, kdybych jedla jen "Hovězí ve vl. šťávě". Malé kotě krmíme 5 x denně malými dávkami potravy. Postupně se dávky zvyšují a jejich počet klesá až na dvě denně u dospělých koček.
Výbavičku pro
nové koťátko si připravte předem, abyste se mu mohli po jeho příchodu k Vám
věnovat a ne teprve běhat a shánět věci, které pro ně potřebujete.
Pelíšek na spaní není nezbytně nutný, kočka
si stejně vybere místa na spaní podle svého vkusu, ale je mnoho koček, které si
rády poleží i v pelíšku, který jste jim připravili, pokud je na vyvýšeném ,
klidném místě, kde je teploučko a kočka má rozhled po bytě. Potom potřebujete ještě
kartáč a hřeben. Obojí vyberte podle typu
srsti Vaší kočičky.
Vychovávat
Vaše koťátko začínáte v momentě, kdy je u chovatele převezmete a jedete s
ním domů. Koťátko dejte do přepravky a vydržte i jeho případné protesty. Musíte
si uvědomit, že kotě převážené mimo přepravku je nebezpečím pro všechny
zúčastněné. Kolik se už stalo nehod v momentě, kdy cestující včetně řidiče
honili po autě kotě. A stalo se i to, že při dopravní nehodě se ztratila
kočička, která se jinak v autě chovala vzorně a jezdila bez přepravky. Proto je
převoz v přepravce tak důležitý. Koťátko zaměstnávejte hrou,
postupně ho naučte používat škrabadlo.
Nějakou zajímavou hračku přivažte na provázku ke škrabadlu, aby koťátko muselo
zavadit drápky o povrch škrabadla vždy, když se za hračkou natáhne. Když si jde
brousit drápky jinam, hned je vezměte a odneste ke škrabadlu a přední nožky mu o
ně opřete. Další kapitolou je vyskakování koček na stoly. Kočku naučíte, že nesmí na stůl a pokud jste doma také to většinou dodržuje, pokud ale nejste na dohled, okamžitě si vleze, kam se jí zachce. Je to tak zařízeno od přírody a velí tomu její teritoriální instinkty. Přesně tak by se chovala i venku ve vztahu k ostatním kočkám a jejich území. Ale pokud Vám vadí pobyt kočky na stolech naučte ji, že ve Vaší přítomnosti tam nesmí (stačí zvýšený hlas) a pokud nejste doma, skliďte vše co si nepřejete aby prozkoumávala. (Například rozmrazující se telecí kýtu). Pokud nechcete, aby loudila u stolu, nikdy jí nedávejte kousky ze svého talíře. Buďte důslední, vždy!
Zdravé kotě poznáte podle toho, že je veselé, čilé, zvědavé. Má čisté neuslzené oči, čistý nosík. Ouška jsou čistá bez mazu a špíny, lehce růžová ( ne červená a horká). Konečník a jeho okolí je suchý a čistý. Koťátko, které si přivezete domů je většinou několikrát odčerveno a má základní očkování. Vše si ověřte u chovatele, případně zjednejte nápravu u Vašeho veterináře. Dospělá kočka by se měla alespoň dvakrát ročně odčervovat (i když nechodí ven) a jednou ročně přeočkovat. Pokud je Vaše kočička skleslá, má výtok z kteréhokoliv tělního otvoru, má teplotu, průjem, úporně zvrací, nežere : něco není v pořádku a měli byste navštívit veterináře. Naopak nepropadejte panice, když zvrátí trávu a slízané chlupy (to je naprosto normální jev) nebo když má jednu stolici řídkou (nejedla před tím játra? nebo neslízala Vaši smetanu do kávy?). Další kapitolou jsou různá nebezpečí, která na kočku číhají při soužití s člověkem. Z bytu byste měli odstranit vše, co by Vaší kočičce mohlo ublížit. Jedovaté rostliny ( diffenbachia, vánoční hvězda ...), rozpálená plotna by měla být pod Vaším dozorem, napuštěná vana. Pozor abyste kotě nezavřeli do lednice nebo do pračky. Okna a balkony opatřete sítěmi, nebo jinak zabezpečte, aby kočka nemohla vyskočit nebo vypadnout. Bylo by samozřejmě ideální pokud by mohla mít kočka volný výběh, ale tento režim přináší mnohá nebezpečí. Jen si uvědomte kolik koček končí pod koly aut, kolik jich je otráveno, kolika kočkám ublíží lidé, protože nesnášejí jejich přítomnost. Takže prosím zvažte všechna pro a proti, než dovolíte své kočce chodit ven, protože když už se to jednou naučí, bude vyžadovat, abyste ji ven pouštěli.
Pokud nechcete využít Vašeho kocourka nebo kočičku v chovu nemine Vás s největší pravděpodobností jejich kastrace. K tomuto zákroku se přistupuje až po dokončení tělesného vývoje, většinou okolo jednoho roku věku. Doporučuji počkat u kocoura co nejdéle, pokud to jde a neznačkuje. Jednak se dokončí vývoj močových cest a jednak se vytvoří druhotné pohlavní znaky, což je u britských kocourů například ona veliká hlava s mohutnými tvářemi. Pokud Vás okolnosti (většinou to je nástup značkování) donutí kastrovat kocoura dříve, tak se tyto znaky nevyvinou, ale zase budete mít voňavý byt. Ale pokud byste nechali kocoura nevykastrovaného a značkujícího příliš dlouho, bude se potom tomuto zvyku hůře odnaučovat. Takže když to shrnu:počkejte jak to jde, když začne značkovat, rychle vykastrovat. U kočky je poněkud jednodušší stanovit správný termín. Obvykle se dává kastrovat po první říji. Ale není neobvyklé vykastrovat ji okolo sedmého měsíce věku. Nástup pohlavní dospělosti se u ní neprojevuje tak dramaticky jako u kocoura. Některé kočky v období před nástupem říje také značkují, ale po jejím odeznění zase přestanou. Možná bych měla také úplným začátečníkům vysvětlit proč je tedy nutná kastrace i u koček. Pokud kočka není nakrytá, opakuje se její říje asi ve dvou až třítýdenních cyklech, kterých může být nespočetně a nakonec tento stav může vyústit v nepřetržitou říji. V této době kočka značkuje, volá kocoura (tzn. vyřvává kudy chodí), otírá se o okolní předměty, válí se po zemi. Těmito svými projevy Vás nakonec stejně ke kastraci donutí. A co teprve kdyby se stalo, že by se jí podařilo sehnat ženicha někde venku, co potom s koťaty? O "obyčejné" domácí kočičky je zájem minimální a útulky praskají ve švech.
***************************************************************************
Britka může chodit ven. Umí vylézt na strom, Zajímá ji vše, co se venku pohybuje, hmyz, ptáci i hlodavci. Pokud má tu možnost umí i ulovit myš. Kočka vychovaná v bytě sice většinou neví, co s ní, ale rozhodně ji umí chytit. Srst pobytem venku nijak netrpí. Srst je sice hebká, ale krátká a případné venkovní nečistoty se z ní dají normálně vyčesat. Jinou otázkou ovšem je, zda je možné ji do venkovního světa plného aut, psů a lidí vypustit.
|